Ako pitate domaćice, možda jedan od najboljih izuma koji je neko smislio jeste mašina za pranje posuđa.
Domaćica koja je ima u svojoj kuhinji ne može prestati sa oduševljavanjem, dok ona koja je još uvek nema, željno iščekuje dan kada će zameniti svoje dugo stajanje pored sudopere.
Ako i vi planirate da kupite sudomašinu i pitate se šta je to presudno u odabiru odgovarajućeg modela, na pravom ste mestu. Da li postoji određeni tip koji želite da kupite, koliko vam je bitan utrošak vode i električne energije i da li ćete uspeti da razbijete neku zabludu koju ste imali o mašini za pranje sudova?
O svim ovim detaljima saznaćete više u nastavku teksta.
Postoje različiti tipova sudomašina, a najbitnije je definisati koji model ima dimenzije i kapacitet koji odgovaraju vašim potrebama i prostoru kojim raspolažete. Sudomašine mogu biti samostojeće i ugradne, a oba tipa imaju svoje prednosti i mane.
Brendovi kao što su LG, Gorenje ili Bosch ugradne sudomašine nude brojne modele koji se lako uklapaju u manje kuhinjske prostore ili u kuhinjama u kojima je naknadno napravljeno mesta za njih. Samostojeće su predviđene za veći prostor, lakše se deinstaliraju i transportuju ukoliko dođe do kvara.
Dimenzije mašina za pranje posuđa variraju, a najčešći su modeli od 45 cm i 60 cm širine. Pri odabiru uvek pogledajte koliko uređaj prima kompleta posuđa koje je moguće oprati u jednom ciklusu. Jedan set sudova podrazumeva plitki i duboki tanjir, tanjir za desert, čašu, šolju sa tacnom, pribor za jelo i malu kašičicu za kafu. U ponudi su najzastupljenije sudomašine sa devet ili dvanaest setova.
Ukoliko živite sami ili sa još jednom osobom, u ponudi možete pronaći i male mašine za pranje posuđa od 6 kompleta. Za prosečnu četvoročlanu porodicu sudomašina od 45cm širine i setom od 9 kompleta posuđa bi trebalo da bude dovoljna. Praktična je, laka za održavanje i uklopiva i u manjim kuhinjama.
Ukoliko, pak, imate brojniju porodicu, biće vam potrebna veća sudomašina, širine 60cm, čiji je kapacitet 12 kompleta posuđa. A u slučaju da držite restoran ili da često imate goste, onda potražite mašine većeg kapaciteta, od 14, 15 ili 16 kompleta.
Utrošak električne energije koji pravi sudomašina je manji u odnosu na onaj koji pravite kada ručno perete posuđe. Ako uporedite potrošnju struje koja je potrebna za zagrevanje vode u bojleru za jedan ciklus pranja u sudomašini, lako ćete izračunati da sudomašina troši skoro dvostruko manje struje od bojlera.
Osim toga, prilikom kupovine obratite pažnju na energetski razred koji je označen na uređaju. Ukoliko je on označen slovima A, B ili C, to znači da je u pitanju model koji ima ekonomično i racionalno trošenje. Sudomašine sa oznakama A+, A++ ili A+++ spadaju u grupu najštedljivijih uređaja.
One jesu nešto skuplje u odnosu na one čiji je energetski razred D, E, F i G, ali se njihova kupovina svakako isplati na duže staze. Zahvaljujući novim tehnologijama, mnogi modeli dolaze sa programima koji imaju Eko oznaku i koji prave ekstra uštedu.
Tokom ručnog pranja sudova, obično nemamo predstavu o tome koliko za to vreme potrošimo vode. Računamo da ćemo manje utrošiti ako smanjimo mlaz na slavini, ali nije baš tako.
Optimalno, u minuti kroz slavinu proteče i do 7l vode. Imajte u vidu da je nekada za veću količinu sudova potrebno i do sat vremena pranja. Sa druge strane, jedna prosečna mašina za pranje posuđa u jednom celom ciklusu pranja potroši od 8-10 litara vode. Dakle, za isto vreme uradiće sav posao umesto vas, a pritom će potrošiti višestruko manju količinu vode.
Dolazimo do zaključka da je potrebno znatno više vode za nekoliko minuta pranja posuđa kada to radimo ručno, nego kada to radi mašina umesto nas.
Možda jedna od većih zabluda jeste da pranje posuđa u sudomašini šteti našem zdravlju. Ako uzmemo u obzir da štedi vreme pranja, a da u isto vreme smanjuje vreme stajanja i pritisak i bol koje duže stajanje stvara u vašim leđima, onda se nameće logičan zaključak da mašina za pranje posuđa zapravo čuva vaše zdravlje!
Što se tiče razvoja bakterija u sudomašini, njih gotovo i da nema. Smatra se da se gotovo svaka bakterija na jednom sudu potpuno eliminiše tokom visokih temperatura vode koje se dostignu u toku pranja. Daleko više bakterija ćete pronaći tokom ručnog pranja, gde njihov broj prelazi i 100, samo na jednom komadu posuđa.
Vodite računa kako ređate posuđe i trudite se da poštujete mesto koje je predviđeno za određenu vrstu posuda. U sudomašini ne možete prati pozlaćen pribor za jelo i escajg, niti onaj koji je napravljen od aluminijuma, čelika ili drveta, kao ni posuđe koje je ručno slikano.
Ono što dodatno možete prati, pored standardnih sudova od stakla, porculana, srebra i sličnog, jesu i staklene pregrade iz frižidera kao i razni plastični i silikonski predmeti.
Ukoliko ste se odlučili za kupovinu sudomašine, uzmite u obzir sve mogućnosti koje vam se nude, pre svega one koje smo opisali u ovom tekstu. Nadamo se da ćete usvojiti neki naš savet i odabrati model koji je u skladu sa vašim stvarnim potrebama. Srećna kupovina!