Leto je vreme kada većina nas želi da uživa na suncu i oseti toplinu na koži. Međutim, važno je biti svestan štete koje sunce može da napravi ako mu se previše ozlažemo.

Opekotine od sunca mogu izazvati bol i nelagodnost, ali uz pravilnu pripremu kože možete uživati u suncu bez brige. Saznajte u nastavku kako sprečiti opekotine i crvenilo od sunca i kako najbrže izlečiti kožu.
Evo kako pripremiti kožu za sunčanje
Što je leto bliže priprema kože za sunčanje postaje sve važnija. Evo nekoliko saveta kako da pripremite svoju kožu i uživate u bezbednom i zdravom sunčanju.
-
Prva stvar koju treba da uradite je da hidrirate kožu spolja (kreme i losioni) i iznutra (unosom tečnosti). Sunčanje isušuje kožu, pa je ovo prirodan i logičan prvi korak.
-
Koristite blagi piling ili četku za telo kako biste nežno uklonili mrtve ćelije i podstakli obnovu kože. Piling će pomoći da vaš ten bude ujednačen i blistav.
-
Pre sunčanja (15 do 30 minuta), obavezno nanesite kremu za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom (SPF).
-
Naposletku, budite oprezni sa vremenom provedenim na suncu. Izlaganje suncu u najtoplijem delu dana može biti štetno za kožu.
Uz pravilnu pripremu kože, možete uživati u sunčanju bez brige o opekotinama ili dugoročnim oštećenjima.
Kako se sunčati na bezbedan način
Sunčanje je sjajan način da uživate u toplom vremenu i dobijete lepu preplanulost, ali važno je raditi to na pravilan način kako biste izbegli opekotine.
Evo naših saveta kako zaštiti kožu:
-
Ako ste osetljivi na sunce ili imate svetlu put, postepeno povećavajte vreme koje provodite na suncu.
-
Tokom sunčanja, redovno se hladite kako biste izbegli pregrevanje. Uzmite pauzu u hladu, rashladite se tuširanjem ili plivanjem u bazenu ili moru.
-
Nanesite kremu sa zaštitnim faktorom na sve delove tela koji će biti izloženi suncu. Nemojte zaboraviti na usne, nos i uši.
-
Ako je moguće, sunčajte se u hladu ili koristite suncobran kako biste smanjili izloženost direktnim sunčevim zracima.
-
Nosite zaštitnu odeću sa dugim rukavima i duge pantalone koje pružaju dodatnu zaštitu od sunca.
-
Nosite šešir sa širokim obodom pruža zaštitu licu, vratu i skalpu od sunčevih zraka. Sunčane naočare sa UV zaštitom čuvaju vaše oči od štetnog sunčevog zračenja.

Evo kada je najbolje sunčati se
Postoji idealno vreme za sunčanje koje vam može pomoći da diskretno potamnite, a da istovremeno smanjite rizik od opekotina. Kako biste zaštitili svoju kožu od štetnih efekata sunca, izbegavate najjače sunčeve zrake između 10 i 16 časova kada je UV indeks najviši.
Umesto toga, uživajte u sunčanju u ranim jutarnjim satima ili kasno popodne. Tada je sunce manje intenzivno, a rizik od opekotina i oštećenja kože se smanjuje.
Ne zaboravite na adekvatnu zaštitu koja odgovara vašem tipu kože, nosite šešir ili kačket, koristite naočare za sunce i nosite odeću sa UV zaštitom.
Važno je napomenuti da svako telo i koža reaguju drugačije na sunčeve zrake, stoga pratite svoje telo i slušajte njegove signale. Na prvi znak crvenila na koži, sklonite se sa sunca i rashadite. O ovome posebno vodite računa kada su u pitanju bebe i deca.
Šta je dobro za opekotine od sunca
Čak i uz sve predostrožnosti, ponekad se može dogoditi da koža izgori. Evo kako izlečiti opekotine od sunca:
-
Izbegavajte trljanje ili grebanje kože. To može dodatno iritirati oštećenu kožu i usporiti proces izlečenja. Umesto toga, nežno tapkajte kožu kada je sušite nakon tuširanja.
-
Koristite prirodne “lekove” koji mogu pomoći u ublažavanju simptoma opekotina od sunca. Na primer, možete naneti hladne obloge od zelenog čaja ili jogurta na oštećenu kožu kako biste umirili crvenilo i bol.
-
Pronađite olakšanje uz beta karoten, antioksidant koji se nalazi u brojnim namirnicama. Najbogatiji izvori beta karotena su narandžasto i crveno voće i povrće, poput šargarepe, bundeve, slatkog krompira i paradajza, kao i zeleno lisnato povrće. Jedite ih sirove ili u vidu sokova i kaša. Lakši način je da u bolje snabdevenim apotekama potražite suplemente na bazi prirodnog beta karotena.
-
Koristite kremu ili mast za opekotine. Potražite proizvode na bazi aloje, nevena i pantenola. Pantenol za opekotine od sunca se veomačesto koristi je r hidrira, umiruje crvenilo i ublažava znakove upale.
-
Šaljićeva krema za opekotine od sunca je jedan od onih prizvod sa prvernom reputacijom. Pomagao je generacijama korisnika da se reše neprijatnih posledica sunčanja.
-
U slučaju ozbiljnih opekotina od sunca, kao što su mehurići na koži, jaka bol ili groznica, trebali biste potražiti medicinsku pomoć. Lekar će vam pružiti odgovarajući tretman i savetovati vas o daljoj nezi kože.
Sada kada znate kako sprečiti opekotine od sunca i kako najbrže izlečiti kožu u slučaju opekotina, možete uživati u letnjim danima bez brige. Ne zaboravite da su pravilna priprema i pravilno sunčanje ključni za očuvanje zdravlja vaše kože.