Američki istraživački centar Pew prošle godine sproveo je istraživanje o znanjima neophodnim za zapošljavanje u modernom svetu i došao do podatka da 87% radnika veruje da će im nove veštine biti neophodne kako bi se održali na svom radnom mestu.
Tržište rada se u poslednje dve do tri decenije dramatično promenilo usled činjenice da se neka zanimanja i industrije proširuju ili sužavaju velikom brzinom. Sve to ima veliki uticaj na život i rad svih radnika – od onih u fabrikama do takozvanih intelektualnih poslova.
Kolikom brzinom svet napreduje, pokazuje i podatak da se prosečno ljudsko znanje udvostručuje svakih 13 meseci. Još su alarmantniji podaci američke informatičke kompanija IBM koja predviđa da će se u narednih nekoliko godina obim informacija udvostručavati svakih 11 sati.
Sve ovo govori u prilog neminovnom „celoživotnom učenju“. Napredovanje u karijeri, a čak i njen opstanak, u današnjem svetu nije moguć bez edukacije.
Brojni eksperti koji se bave istraživanjem tržišta rada ukazuju na to da je edukacija i usvajanje novih veština ključna za napredovanje u karijeri. Posmatrajući aktuelne promene u različitim industrijama, izdvojili su nekoliko prednosti celoživotnog učenja:
Sve je manje onih socijalističkih recidiva da se zaposliš posle škole i tu ostaneš ušuškan do penzije. Znanje koje je stečeno tokom formalnog obrazovanja, nije dovoljno. Istina, tu je sada pitanje i kvaliteta tog obrazovanja koje često ne ide u korak sa vremenom, ali to je tek tema za sebe.
Ovde želimo da istaknemo da edukacija i rad na sebi povećavaju šanse da zadržite posao. Ukoliko usvajate nove veštine koje su potrebne za rad vaše industrije, poslodavci će vas ceniti i sigurno zadržati.
Nije reč o tome što ste im mnogo simpatični, nego što bez vašeg novousvojenog znanja ne mogu više da posluju u promenjenom svetu. Stoga, učinite sebe neophodnim ukoliko želite ne samo napredovanje u karijeri, nego i opstanak.
Nova znanja šire vidike. Ovo nije neka novost, ali na polju karijere znači da ćete moći da otkrivate nove oblasti u kojima možete postati eksperti. Možda za neke pojmove, alate, probleme niste ni znali da postoje i možda je baš to prilika da se specijalizujete za njih i postanete veoma konkurentni na tržištu rada.
Edukacija neminovno utiče i na vaš kvalitet života. Otkrivanje novih svetova, upoznavanje novih ljudi, putovanja... podižu samopouzdanje, raspoloženje i daju viši smisao vašem radu.
Najveći izazov sa kojim se radna snaga suočava danas jeste kako naći vreme za edukaciju pored posla i porodičnih obaveza. Mnogi pred tim preprekama odustanu iako rešenja postoje.
Saveti za učenje i u takvoj situaciji mogli bi se ukratko svesti na to da savremeni čovek treba da pronađe model gotovo „usputne“ edukacije. To znači da treba da se edukujete kada možete, gde možete i koliko možete. Dakle, treba da budete apsulutni menadžer vašeg vremena i prostora kako biste učenje mogli da ubacujete u dnevne obaveze.
Najbolja platforma za učenje u ovakvoj ralnosti jeste internet i njegove brojne aplikacije. Online kursevi, podkasti, blogovi, online stručni časopisi, pdf materijali, YouTube...
Sve ovo omogućava vam da budete apsulutni kontrolor svog vremena, jer nemaju unapred određen fiksni termin početka lekcije. Podkast, online kurs i YouTube možete slušati i u automobilu, dok šetate do posla ili brišete prozore.
Bilo bi dobro i kada bi organizacija u kojoj radite imala određenu platformu za učenje gde bi na jednom mestu napravila listu lekcija za svaki profil zaposlenih. Tako biste mogli da usvajate tačno ono što će u budućnosti biti neophodno vašem profilu u sklopu te kompanije.
Za više saveta, pratite našu Pletisanku :)