Nije dovoljno samo otići u cvećaru i kupiti omiljene afričke ljubičice. Nega biljaka podrazumeva niz tretmana koje treba obavitii. Možda zvuči kao kliše, ali uz nekoliko trikova i malo ljubavi, vaše cveće će bezbedno prezimiti i svakodnevno oplemenjivati vaš prostor.
Zbog nepotpune obaveštenosti ispaštaće samo vaše biljke. Ako niste dobar baštovan, jednoga dana vas može zadesiti neprijatna slika vama dragog osušenog cveća.
Jedina bića na koje prevelika pažnja može kontraproduktivno da deluje jesu upravo kucne biljke. Dok pojedine vrste zahtevaju minimalne količine vode, druge pak vole vodu, ali u ograničenim i doziranim količinama. Zato morate biti pažljivi kad je u pitanju ljubav koju namenjujete za sobne biljke.
Šta treba biljkama obezbediti:
Najveći problem kada je u pitanju nega biljaka:
Nega biljaka uključuje postupke koje treba da imate u vidu ako želite da spremno dočekaju proleće. Da bi biljke bezbedno prezimile, treba primenjivati sledeće korisne savete.
1. Zalivanje: budući da je većina cveća zimi u stanju mirovanja, kucne biljke ne zahtevaju velike količine vode. Vodite računa o tome da vodu ne sipate direktno na biljku, već uz ivicu saksije.
Ukoliko se pitate da li (ne)dovoljno zalivate svoje cveće, najbolji indikator za to može vam biti zemlja u saksiji. I ovde važi pravilo, uslovno rečeno, "manje je više". Naime, cveće zimi bolje podnosi suvu, nego zemlju natopljenu vodom.
Dodaćemo i to da biljke koje rastu ili cvetaju zimi treba zalivati obilnije od onih koje miruju ili su precvetale. Neke od zimskih vrsta koje valja zalivati na svaka 2-3 dana su: afričke ljubičice, kalanhoja, anturijum, božićna zvezda.
2. Sobne biljke zalivaju se vodom koja je malo odstojala. Dakle, ako vas osvežava konzumiranje hladnije vode, verujte da vašem cveću to neće prijati. Najbolje je da voda ima sobnu temperaturu.
3. Ledeni vazduh može biti fatalan za kucne biljke. Ne bi trebalo da temperatura sobe bude niža od 15 stepeni (optimalna temperatura za zdravi razvoj biljke je 15-20 stepeni). Izuzetak su zimske ruže koje uspevaju i na temperaturi do 7 stepeni, a u tu kategoriju spadaju i limun, hrizantema, oleander.
4. Zimi veliki problem biljkama može predstavljati osvetljenje. Pojedine vrste zahtevaju više svetlosti, a znamo da zimske prilike to ne mogu da ponude u izobilju. Ako im fali svetlosti, list nekih biljaka počinje da bledi, a i rast se usporava. U tom slučaju, treba razmotriti uvođenje fluorescentnih lampi.
5. Neprijatelj broj jedan u Srba jeste promaja. Ali, to je slučaj i sa sobnim biljkama. Zato izbegavajte da držite saksije u blizini prozora ili terasa. Ukoliko pak nemate drugog izbora, obavezno ih tokom provetravanja prostorije sklonite sa takvih površina.
6. Neprijatelj broj dva našim biljkama u zimskim uslovima je centralno grejanje. Ne samo što isušuje kucne biljke nego i uzrokuje stvaranje vaši i grinja. Ukoliko imate radijatore u stanu, najbolje bi bilo da u prostoriji budu i ovlaživači vazduha. Isto tako, biljkama osetljivim na suv vazduh pogoduje povremeno lagano prskanje vodom iz pumpice. A uvek možete vaše drage biljke da počastite jednim "pilingom" - istrljajte im listove vlažnom krpom ili vatom natopljenom vodom. Kao i ljudima, tako i biljkama prija čistoća i poseban tretman.
7. Uprkos svim vašim naporima da sačuvate biljku, ako primetite da polako počinje njeno sušenje, obavezno odstranite suve listove i uvele izdanke. Jedino tako moći ćete da joj obezbedite nesmetan napredak.
8. Što se presađivanja biljaka tiče, ono se ne preporučuje u zimskim uslovima. Ukoliko to ipak ne možete izbeći, imajte u vidu da to treba činiti u većoj saksiji od prethodne, a ubacivanje nove zemlje se podrazumeva.
Za one kojima svi ovi saveti liče na nuklearnu fiziku i zato žele da dignu ruke od negovanja svoje baštice, dobra vest je da postoje sobne biljke kojima je potrebna minimalna količina nege. Pogodićete, reč je o kaktusu. Njima ne smeta ni visoka temperatura, ni svetlost, pa su odlično rešenje za gajenje tik uz prozor, pa čak i odmah pored grejnog tela. Međutim, pogrešno je verovanje da njih ne treba nikako zalivati. To se čini kada je zemlja potpuno suva i spremna da popuca. Zimi je optimalno da se to radi jednom mesečno.
Bonus savet: Kažu da na sobne biljke povoljno deluje svakodnevno upućivanje lepih reči. Pružajući im ljubav na taj način, cveće dostiže svoj puni potencijal. Da li ste vi nekada primenjivali taj trik?